در آپارتمانها و مجموعه های مسکونی و تجاری که سیستم گرمایش یا سرمایش مرکزی و یا انشعاب آب و گاز مشاع دارند، هزینه های آب ، گاز و برق موتورخانه را به روش های مختلفی مانند تعداد نفرات و یا بر اساس متراژ تقسیم می کنند که هیچکدام از روش های مشابه منصفانه نیست و با توجه به افزایش روز افزون قیمت حامل های انرژی در کشور باعث ایجاد مشکلات بیشتر در مورد نحوه تقسیم هزینه ها شده است.

همین علت باعث شده برخی مصرف کنندگان و تولید کنندگان بخش ساختمان به سیستم های تولید انرژی مستقل ، از جمله پکیج های حرارتی روی بیاورند. در صورتی که راندمان پایین این نوع سیستم ها نسبت به سیستم های گرمایش/ سرمایش مرکزی و همچنین افزایش میزان لوله کشی های داخل ساختمان باعث ایجاد هزینه های مازاد و اتلاف انرژی بیشتر می گردد.

راه حل!

سامانه تفکیک ومانیتورینگ مصرف واحدهای ساختمانی

شرکت آرتا صنعت پیام ، به عنوان مخترع و اولین تولید کننده داخلی سامانه تفکیک و مانیتورینگ مصرف در ساختمان با بهره گیری از تجارب، نو آوری و توانمندی های کارشناسان خود اقدام به تولید این سامانه نموده است.

این شرکت عضو پارک علم و فناوری استان کرمان و دارای تایید صلاحیت دانش بنیان از معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری می باشد.

این سامانه شامل کنتورهای انرژی حرارتی و آب از نوع اولتراسونیک(مافوق صوت) و سیستم هوشمند مرکزی بوده و قابلیت تفکیک میزان مصرف مشاعات ساختمان مانند میزان آب سرد و گرم مصرفی و سهم هر واحد از گاز و برق مصرفی موتورخانه را دارد.

اجزای سیستم تفکیک ومانیتورینگ مصرف واحدهای ساختمانی

سیستم تفکیک و مانیتورینگ مصرف واحدهای ساختمانی از اجزای زیر تشکیل شده است :

۱-کنتورها ( کنتور آب اولتراسونیک ، کنتور انرژی حرارتی اولتراسونیک ، کنتور گاز جرمی حرارتی ، کنتور برق )
۲-دستگاه قرائت مرکزی
۳-چاپگر
۴-سیستم برق پشتیبان
۵-شبکه داخلی (کابلی و بیسیم)
۶- تقویت کننده شبکه

HomeMetering1

کنتور آب اولتراسونیک (Ultrasonic Water meter)

کنتورهای آب اولتراسونیک بر روی لوله های آب گرم و سرد بهداشتی ورودی و برگشتی از هر واحد نصب می گردد که از طریق محاسبه اختلاف زمان رفت و برگشت موج صوتی، دبی آب عبوری را اندازه گیری می نمایند. این کنتورها از طریق شبکه کابلی یا بیسیم به دستگاه قرائت مرکزی متصل می شوند. در این نوع از کنتورها هیچ گونه قطعه متحرکی استفاده نشده است و بر خلاف کنتورهای پره ای و توربینی ، دارای عمر طولانی ، خطا و افت فشار کمتر می باشد.

HomeMetering2

 • دارای حافظه داخلی از نوع Eeprom برای دخیره اطلاعات کنتور را به مدت ۱۰ سال در خود کنتور
 • دارای برد الکترونیکی مجزا بوده که به صورت لحظه ای قادر به محاسبه دبی و دما و میزان مصرف با دقت بالا و مطابق با Class I استاندارد بین المللی EN-1434
 • در دو نوع با نمایشگر (LCD ) و بدون نمایشگر
 • دارای پروتکل خروجی Mod-bus (RTU) بر روی بستر باسیم (RS485) و بیسیم
 • ماکزیمم فشار کاری هر کنتور ۱۶ bar .
 • حداکثر افت فشار
 • دارای باطری داخلی با طول عمر حداقل ۶ سال.
 • دارای سنسور دما از نوع Pt1000 برای مانیتورینگ دما و اطلاح خطای ناشی از دما
 • بدنه برنجی آبکاری شده به همراه پوشش داخلی از نوع Pex برای جلوگیری از خوردگی و رسوب گرفتگی
 • دارای اتصالات استاندارد از نوع ماسوره ای یا کوپلی برای نصب آسان تر
 • محدوده دمای کاری از ۱ تا ۹۵ درجه سانتیگراد
 • قابلیت نصب در هر جهت ( عمودی ، افقی و شیب دار )
 • امکان نصب کنتور در حالاتی که ورودی و خروجی کنتور غیر همراستا می باشند.
 • توانایی محاسبه انرژی آبگرم مصرفی با توجه به محاسبه دمای آب و دبی جریان آب عبوری از کنتور

 

کنتور انرژی حرارتی  اولتراسونیک (Ultrasonic Heat meter)

HomeMetering2

اساس کار کنتورهای انرژی حرارتی اولتراسونیک همانند کنتورهای آب اولتراسونیک بوده با این تفاوت که یک سنسور دمای دیگر در این کنتورها اضافه گردیده است که قابلیت نصب بر روی سیکل بسته سیستم های گرمایش و سرمایش را ممکن می سازد. بدین صورت که کنتور انرژی حرارتی (Heat meter ) بر روی لوله ورودی یا خروجی سیکل سرمایش / گرمایش هر واحد نصب شده و بر لوله دیگر یک سنسور دمای دوم نصب می گردد . با محاسبه دبی آب در حال گردش (Q) ، اختلاف دمای رفت وبرگشت (∆θ ) ، دانسیته سیال (ρ) و ظرفیت گرمایی آب ( C) از فرمول زیر می توان مقدار گذر انرژی مصرف شده  ( E ) را برای سیستم گرمایش و سرمایش را برای هر واحد محاسبه نمود.

E = ρ *Q*C* ∆θ

 

کنتور گاز جرمی حرارتی (Thermal Mass Gas meter)

HomeMetering3

این نوع از کنتورها جزء دقیق ترین دبی سنج های مورد استفاده در صنعت بوده که برای کاربرد تفکیک مصرف واحد های ساختمانی در سایز های پایین و در شکل فشرده طراحی و ساخته شده اند. اساس کار این کنتور ها بر مبنای میزان جذب حرارت توسط گاز در حال عبور بوده که به علت محاسبه جرم گاز عبوری از این طریق دارای دقت بسیار بالایی می باشند. از دیگر مزایای این کنتورها قابلیت اتصال به شبکه کابلی یا بیسیم و عدم استفاده از قطهات متحرک می باشد که باعث طولانی شدن عمر مفید آن ها شده است.

 

کنتور برق (Electrical Energy meter)

HomeMetering4

کنتور های برق تک فاز و سه فاز دیجیتال که به طور مرسوم در شبکه برق خانگی مورد استفاده قرار می گیرند ، می توانند به عنوان یک کنتور به شبکه طراحی شده در این سامانه متصل و مصرف برق مشاعات مانند آسانسورها ، روشنایی ،برق مصرفی موتورخانه و … را از یکدیگر تفکیک نمایند.از جمله کاربرد های استفاده از این کنتور ها در این سامانه رسیدن به اهداف بهینه سازی مصرف برق و همچنین محاسبه سهم هر واحد از مصرف برق در موتورخانه مرکزی می باشد.

 

دستگاه قرائت مرکزی (AMR)
HomeMetering5

دستگاه مرکزی قابلیت جمع آوری ، ذخیره سازی، پردازش و چاپ اطلاعات را دارا می باشد.
این دستگاه مجهز به نمایشگر لمسی (touch) در سایز ۷” بوده که قابلیت مانیتورینگ لحظه ای، ورود اطلاعات قبوض،گزارش گیری، تنظیمات و عیب یابی خودکار را ایجاد می نماید.
محیط گرافیکی آن به نحوی طراحی شده که بسیار ساده و قابل فهم برای هر کاربری می باشد.
این دستگاه از طریق ورودی شبکه کابلی RS-485 و یا شبکه بیسیم Wireless با کنتورهای نصب شده در ساختمان در ارتباط بوده و به طور روزانه اطلاعات رقم کنتور را در خود ذخیره میکند. علاوه بر این دستگاه مرکزی قابلیت نمایش لحظه ای اطلاعات یک کنتور خاص یا کل کنتورهای نصب شده بر روی یک واحد را از طریق منو مانیتورینگ دارا می باشد.

 

دستگاه برق پشتیبان (UPS)

HomeMetering6

در صورت قطع برق ساختمان ، جهت تامین توان مورد نیاز کنتورها و دستگاه مرکزی از طریق سیستم برق پشتیبان که دارای باطری و مدار شارژ می باشد استفاده می گردد. که حداقل توان مورد نیاز را برای کارکرد ۲ روز کل سامانه تامین می نماید.

چاپگر حرارتی (Printer)

HomeMetering7

چاپگر استفاده شده در این سامانه از نوع چاپگر های حرارتی می باشد که قادر است قبض های صادره توسط دستگاه مرکزی را چاپ نماید و به صورت خودکار برش بدهد

 

تقویت و تکرارکننده شبکه (Repeater/Amplifier)

در صورتی که تعداد کنتورها و تجهیزات متصل به شبکه بیشتر از ۳۲ دستگاه شود ، آن وقت نیاز به  تکرار کننده و تقویت کننده شبکه برای اتصال بقیه دستگاه ها می باشد.

 

مزایای سامانه

 • تفکیک میزان مصرف مشاعات واحد های ساختمانی (آب،برق،گاز،انرژی)
 • صدور قبض برای هر واحد و یا برای همه واحد ها در هر بازه زمانی
 • تمامی کنتورها توسط شبکه RS485 و با شبکه بیسیم با پانل مرکزی در ارتباط دائم می باشند.
 • تمامی کنتورها بدون استفاده از قطعات مکانیکی و دارای عمر بالای ۲۰ سال می باشند.
 • دقت بالای اندازه گیری کنتورها ، مطابق با استانداردهای بین المللی
 • امکان مشاهده و مانیتورینگ میزان مصرف و دما در لحظه برای نظارت بر روی مقدار مصرف.
 • دارای پانل مرکزی که قادر به کنترل ، جمع آوری اطلاعات و همچنین آنالیز اطلاعات می باشد.
 • دارای سیستم برق پشتیبان (UPS) برای مواقع قطعی برق، که در صورت کابلی بودن شبکه تجهیزات می تواند برق مورد نیاز تمام تجهیزات اندازه گیری متصل به شبکه را نیز تامین نماید.
 • امکان ترسیم نمودارهای آماری مصرف بصورت روزانه، ماهیانه و سالانه و یا در طی بازه زمانی مشخص به تفکیک هر واحد و یا تمام واحدها به منظور مدیریت مصرف
 • مجهز به پرینتر حرارتی و توانایی صدور قبض مجزا در بازه های زمانی انتخابی برای هر واحد.
 • دارای حافظه داخلی (micro SD) با قابلیت ذخیره سازی اطلاعات مصرف روزانه هر کنتور و ذخیره اطلاعات قبوض آب ، برق و گاز ساختمان.
 • سیستم پیشرفته عیب یابی مرکزی برای دقت بالای اندازه گیری و اعلام ایرادات احتمالی
 • قابلیت اتصال دستگاه قرائت مرکزی به اینترنت ، ساکنین میتواندد با مراجه به سایت سامانه و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، میزان مصرف خود را مشاهده نمایند.
 • امکان گزارش گیری در قالب یک فایل که توسط نرم افزار کامپیوتری این سامانه قابلیت خوانده شدن و چاپ قبوض توسط پرینتر های خانگی را دارد.
 • قابلیت تعریف کردن سایر هزینه های ساختمان مانند شارژ ثابت ساختمان، هزینه تعمیرات و نگهداری و … برای هر یک از واحد ها و یا بصورت کلی
 • نصب آسان دستگاه بدون نیاز به تغییر لوله کشی

 

ضمانت نامه و خدمات پس از فروش

تمامی محصولات این شرکت دارای ۱۸ ماه گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش مطابق با شرایط درج شده در ضمانت نامه می باشد که سریال هر یک از تجهیزات در ضمانت نامه محصولات ثبت می شود

علاوه بر این جهت بالا بردن کیفیت خدمات پس از فروش و رضایتمندی مشتریان، محصولات این شرکت دارای بازرسی های دوره ای می باشد که در ابتدا به صورت ماهانه و بعد به صورت فصلی توسط کارشناسان مجرب و آموزش دیده انجام می گیرد.